ВХОД  
Best of Security — информационно-аналитический портал о безопасности
МЕНЮ  
TOP-10 СТАТЕЙ  
1.  Должностные рамки
2.  Система безопасности торговых центров
3.  Г. Минаев. Безопасность-менеджмент организации (окончание)
4.  Евро-2012: в отелях все спокойно?
(Организация работы службы безопасности отелей)
5.  Административное спокойствие
(Охрана офисов. Рекомендации от практиков охраны)
(Окончание, начало в №4, 2008 г.)
6.  Частные детективы: своя тайна
(На какие хитрости идут сыщики, чтобы добиться необходимой информации и не дать повода для проверок со стороны контролирующих органов)
7.  Чрезвычайные обстоятельства
8.  Храните ваши деньги…
(О состоянии сферы банковской безопасности в Украине)
9.  Безопасные связи: CDMA или GSM
10.  Сложно, но можно
РЕКЛАМА  

ПАРТНЕРЫ  
Автосигнализация. GPS навигация
ЧП «АГЕНТСТВО БЕЗОПАСНОСТИ БИЗНЕСА «ПЕРЕСВЕТ»
Охрана и безопасность: новости и происшествия, криминальные хроники, судебная практика, законопроекты,  лицензирование
Все об охране, защите и безопасности
Единый прайс-лист систем безопасности
Консалтинговая компания «СИДКОН»
Охранное агентство (ЧОП) Баярд - вневедомственная охрана, личная охрана, пультовая охрана,  правила безопасности
Системы Сети деловой информации ЛІГА:ЗАКОН
Информационно-правовая поддержка портала
УКРАИНСКИЙ РЫНОК БЕЗОПАСНОСТИ  
просмотров: 2151
2015-07-06

Капрали з жетонами: як працюватиме Національна поліція

 

2 липня в Києві відзначили перший випуск поліцейської академії

2 липня в Києві відзначили перший випуск поліцейської академії

Закон про поліцію, який Верховна Рада ухвалила за два дні до того, як на вулиці Києва вийдуть перші патрульні поліцейські, представники влади називають революційним відходом від "каральної системи НКВС-МВС".

"Настав час покінчити з радянською спадщиною! Поліція має бути поліцією, як у всьому світі, крім Куби, В'єтнаму і Білорусі", - сказав, представляючи законопроект у парламенті, Юрій Луценко, депутат від Блоку Петра Порошенка.

Слово "міліція" для позначення правоохоронців викликало суперечки. Латинською мовою militia означає "військо", а англійською – напівлегальне озброєне формування, щось на кшталт ополчення.

Однак справа не в лінгвістичних тонкощах, кажуть розробники закону. Новий документ має змусити правоохоронну систему працювати на користь суспільства і водночас підштовхнути це саме суспільство до змін.

 

Які зміни запроваджує закон?

В Україні мають створити новий центральний орган виконавчої влади – Національну поліцію. Вона ділитиметься на кримінальну, патрульну, поліцію охорони, спеціальну поліцію і поліцію особливого призначення.

Функції ДАІ, або дорожньої поліції, виконуватимуть інші поліцейські, в тому числі патрульні.

У Києві, як розповідала ВВС заступниця міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе, ДАІ припинить існування з появою на вулицях нових патрульних.

Хоча закон визначає Національну поліцію як окремий орган влади, її роботу координує міністр внутрішніх справ.

Керівника Національної поліції призначає і звільняє Кабмін за поданням прем’єра, якому кандидата пропонує міністр внутрішніх справ.

Поліцейських призначатимуть на посади за результатами конкурсного відбору. Цей відбір проводитимуть спеціально створені поліцейські комісії з п’яти людей, які діятимуть при центральному та регіональному офісах нової служби. У кожній комісії будуть по два представники громадськості. А серед представників влади обов’язково мають бути люди не з поліційних органів.

Закон ухвалили, ледь почавши розглядати список з 550 поправок до нього. Депутати домовилися, що розглянуть поправки пізніше.

Є зауваження до закону і в головному юридичному управлінні Ради. Юристи парламенту кажуть, що поліції дадуть право на договірних засадах охороняти приватних осіб чи об'єкти. В управлінні зауважують, що це "фактично є нічим іншим як підприємницькою діяльністю". За таких умов, кажуть експерти управління, поліція може стати монополістом на ринку збройної охорони.

Юристи Ради звертають увагу, що створення Національної поліції як центрального органу влади потребує узгодження з іншими законами.

 

Хто такий поліцейський

Службовець поліції в робочий час повинен мати при собі посвідчення і жетон з особистим номером.

Службовець поліції в робочий час повинен мати при собі посвідчення і жетон з особистим номером.

Попри зауваження філологів, законотворці закріпили за правоохоронцями назву поліцейський, а не поліціант.

"Поліцейський під час виконання покладених на Національну поліцію повноважень є представником держави", - проголошує закон.

Службовець поліції в робочий час повинен мати при собі посвідчення і жетон з особистим номером. Перш, ніж почати розмову з громадянином, правоохоронець має назвати своє прізвище, посаду і звання. Якщо ви попросите його чи її показати посвідчення, поліцейський має зробити це, не випускаючи документа зі своїх рук.

Нові поліцейські матимуть однаковий однострій, затверджений Кабінетом Міністрів. На грудях кріпитиметься жетон з особистим номером, а не прізвищем, як видно на фото київських патрульних. Це, пояснюють в уряді, потрібно для безпеки самих правоохоронців. Вони не мають права перешкоджати комусь фотографувати свій номер чи знімати його на відео.

Працівники спецпідрозділів поліції матимуть номери також на своїх шоломах.

Зазнала змін і система звань. Замість молодшого сержанта з'явиться капрал. Вищий склад поліції складатиметься з генералів першого, другого і третього рангів. Ці звання присвоюватиме президент.

Загальне правило – поліцейський іде на пенсію в 55 років, окрім полковників і генералів, яким можна працювати до 60 років. Але в окремих випадках вік перебування на службі можуть продовжити до п’яти років.

Чого чекати від поліції

На всіх таких шоломах мають з'явитися номери, за якими можна буде ідентифікувати поліцейського

На всіх таких шоломах мають з'явитися номери, за якими можна буде ідентифікувати поліцейського

Закон визначає, що може і чого не може робити поліцейський, щоб запобігти правопорушенням. Деякі процедури напряму прописані в законі. Серед них:

– Поліцейський може перевірити ваші документи у випадку, якщо ви схожі на розшукуваного або якщо в службовця є підозри, що ви можете порушити закон чи вже зробили це.

– Спираючись на ці самі підстави, правоохоронець може зробити вам "поверхневу перевірку", тобто провести по тілу рукою чи спеціальним приладом, щоб виявити зброю чи заборонені предмети. Робити це повинен поліцейський однієї статі з вами, за винятком невідкладних випадків. Перевірити можуть також вашу машину, але ви маєте самі відкрити двері багажника чи салону і показувати поліцейському свої речі на його чи її прохання.

– Поліцейський матиме право зупинити автомобіль, пояснивши водієві причину зупинки. Таких причин закон визначає дев'ять. Серед них: порушення правил дорожнього руху, несправність автомобіля, ймовірна причетність водія до ДТП чи іншого правопорушення.

– Заходити до чужого помешкання без рішення суду правоохоронець може лише, якщо рятує життя людей під час надзвичайних ситуацій, переслідує підозрюваних або намагається припинити злочин, який загрожує життю людей.

 

Заходи примусу

Київських патрульних тренували як українські, так і американські інструктори

Київських патрульних тренували як українські, так і американські інструктори

З особливо агресивними громадянами поліція має право вживати заходів примусу: фізичну силу, спецзасоби і вогнепальну зброю.

"Поліцейський зобов’язаний негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу в момент досягнення очікуваного результату", - попереджує закон.

Перш ніж вдатися до силових дій, поліцейський має попередити людину про це - якщо дозволяє ситуація.

"Попередження може бути зроблено голосом, а за значної відстані або звернення до великої групи людей - через гучномовні установки, підсилювачі звуку", - сказано в документі.

Тим, хто постраждав від заходів примусу, поліцейські повинні надати невідкладну медичну допомогу. Надання такої допомоги всім, кому це необхідно, - один з обов'язків правоохоронців у різних робочих ситуаціях, про що в законі сказано тричі.

Після того, як поліцейському довелося завдати комусь тілесних ушкоджень, він має письмово повідомити про це своєму керівникові, а той – прокуророві.

 

Спецзасоби

Інший захід примусу – застосування спеціальних засобів, перелік яких містить закон (досі цей список складав Кабмін). Серед них: гумові й пластикові кийки, електрошокери, кайданки, сітки для зв'язування, сльозогінні розприскувачі, світлозвукові гранати, зброя, що стріляє гумовими кулями та ін.

Закон визначає умови, в яких можна застосовувати той чи інший засіб, і правила його застосування. Приміром, кийками заборонено бити по голові, шиї, ключицях, статевих органах, попереку і в живіт. Тобто для ударів "дозволені" лише груди, середина спини, руки і ноги.

Спеціальними маркувальними фарбами користуватимуться під час масових заворушень – щоб потім за кольором на одязі й шкірі можна було знайти й затримати порушників.

До спецзасобів закон також зараховує службових коней і собак.

 

Вогнепальна зброя

В реальних умовах застосовувати зброю поліцейські мають лише в крайніх випадках

В реальних умовах застосовувати зброю поліцейські мають лише в крайніх випадках

"Застосування вогнепальної зброї є найбільш суворим заходом примусу", - йдеться в законі.

За загальним правилом, перш ніж застосувати зброю, поліцейський повинен попередити про це. Але закон передбачає кілька винятків, серед яких раптовий збройний напад, втеча затриманого злочинця на автомобілі чи збройний опір.

Серед випадків, коли поліцейський може застосовувати зброю, ситуація, коли водій поводиться небезпечно для життя і здоров'я інших людей чи самого поліцейського.

Поліцейському заборонено застосовувати вогнепальну зброю в місцях, де через це можуть постраждати інші особи.

Закон дозволяє правоохоронцю зробити погрозливий жест: взяти до рук вогнепальну зброю і привести її в готовність, якщо він чи вона вважає, що ситуація може різко стати небезпечною.

При цьому службовець має попередити особу про те, що має право стріляти.

"Спроба особи, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наблизитися до нього, скоротивши визначену поліцейським відстань, чи доторкнутися до зброї є підставою для застосування вогнепальної зброї поліцейським", - сказано в законі.

 

Ще три закони

Раніше президент Порошенко казав, що очолити Національну поліцію може заступниця міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе

Раніше президент Порошенко казав, що очолити Національну поліцію може заступниця міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе

Закон, який ще не підписав президент, набере чинності через три місяці після опублікування, за винятком окремих положень. Один з цих винятків визначено так: "Стосовно поліцейських підрозділів патрульної поліції в місті Києві цей Закон набирає чинності з дня його опублікування".

В юридичному управлінні парламенту таке формулювання назвали "юридично некоректним" і викладеним "з порушенням правил юридичної техніки".

2 липня Рада одночасно з законом про поліцію затвердила закон про органи внутрішніх справ.

Щоб дати реформі МВС повноцінний старт, уряд просить парламентарів також ухвалити закони про муніципальну варту і два документи про зміни в правилах дорожнього руху. Деякі з них уже розглянули в першому читанні, але чи встигне парламент ухвалити їх остаточно ще цього літа, невідомо.

"Справжні реформи - це не напівзаходи. Нам потрібні ще три наших закони! Впевнений, ми свого доб'ємося", - написав у Facebook після ухвалення закону про поліцію міністр внутрішніх справ Арсеній Аваков.

Одним з результатів реформи, за його словами, має стати зменшення штату правоохоронців: на заміну нинішнім 225 тисячам міліціонерів повинні прийти 150 тисяч нових поліцейських.

Наступні міста після Києва, в яких стартує реформа, - Одеса і Львів.

 АНОНС  
ПОДПИСКА  
  • 80 грн. - в Украине
  • 21 у.е. - в странах СНГ
ВЫСТАВКИ  
НОВОСТИ КОМПАНИЙ  
2019-05-07
2019-04-01
2019-03-29
2019-03-21
2019-03-11
2019-03-11
2019-03-11
2019-03-06
2019-02-27
2019-02-27

При полном или частичном использовании материалов ссылка на bos.dn.ua обязательна (для интернет-ресурсов гиперссылка).
Администрация сайта может не разделять мнение автора и не несет ответственности за авторские материалы.
 
СЧЕТЧИКИ  
Украинский портАл